| Co zrobić z psem w wakacje?

Do wakacji pozostały niespełna dwa tygodnie. Szczęśliwi posiadacze czworonożnych pupili za moment staną przed dylematem: jak zadbać o psa podczas naszych wakacji. Na myśl nasuwają się trzy rozwiązania: zrezygnować z wyjazdu i pozostać wspólnie w domu, zapewnić mu opiekę w hotelu dla zwierząt lub zabrać pupila razem ze sobą na wakacje. Ten mały poradnik dedykowany jest do tej ostatniej grupy, aby sprawić wszystkim przyjemność z zaplanowanego wyjazdu.

Zanim zaczniemy myśleć o wspólnych wakacjach należy sprawdzić czy nasz pupil ma wszystkie niezbędne szczepienia i nie ma przeciwwskazań przed podróżą. W tym celu warto udać się do weterynarza, aby zbadał naszego zwierzaka. Podczas podróży warto mieć ze sobą aktualną książeczkę zdrowia swojego pupila oraz spis gabinetów weterynaryjnych w miejscu  naszego zameldowania, ponieważ podczas lata istnieje zwiększone ryzyko chociażby spotkania ze żmiją.

Odpowiedni wybór celu  wspólnego wypadu to podstawa, ponieważ musi być to miejsce dostosowane dla zwierząt, co może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Wakacje to czas kiedy w wielu nadmorskich kurortach występuje całkowity zakaz wprowadzania psów na plażę. Za takimi zakazami przemawia wiele argumentów. Jednak jednym z najważniejszych jest fakt, że całodniowe przebywanie psa na nasłonecznionej i zatłoczonej plaży nie będzie dla niego przyjemnością.  Dodatkowo pamiętajmy, że kiedy wybieramy się za granicę naszego kraju, warto sprawdzić restrykcje i przepisy dotyczące wwożenia i wywożenia zwierząt na obce tereny.  Każde państwo posiada oddzielne wytyczne, jednak w całości zebrane są na stronie Głównego Urzędu Weterynarii. Podstawą jest paszport  (Pet Passport ) – pomimo, że miejsce znajduje się w Unii Europejskiej to koniecznością jest posiadanie tego dokumentu. Jeśli zwierzę nie posiada paszportu należy udać się do weterynarza w celu jego wydania. Lekarz wszczepi zwierzęciu mikroczip po lewej stronie szyi i wyda dokument. Koszt paszportu dla zwierzęcia waha się między 80 do 100zł. Ważne, aby ponowić wizytę nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy, aby w paszporcie znalazła się odpowiednia adnotacja dotycząca aktualnego stanu zdrowia i zdolności do odbycia podróży. Przed podróżą dowiedz się również, do kogo zwrócić się w tej kwestii w miejscu, do którego podróżujesz.

Ważnym elementem jest bezpieczeństwo zwierzaka podczas podróży. Kiedy naszym środkiem transportu będzie samochód pamiętajmy, aby zaopatrzyć się w odpowiednie pasy bezpieczeństwa dla zwierzęcia lub transporter czy klatkę. Nigdy nie zostawiaj pupila w samochodzie bez opieki.  Należy tak zaplanować podróż, aby co dwie godziny zrobić postój na toaletę i napojenie psa. Jeżeli pies cierpi na chorobę lokomocyjną, nie należy karmić go przed podróżą lub powinniśmy poprosić lekarza weterynarii o lek przeciw nudnościom. 

Lot samolotem to zupełnie inna kwestia. Przed podróżą należy sprawdzić wszelkie regulacje związane z transportem zwierząt na stronach przewoźników. Sama podróż samolotem może być o tyle problematyczna, że prawie wszystkie linie lotnicze nie pozwalają na obecność  pupila w kabinie pasażerskiej. Odpowiednia klatka zapewni zwierzęciu komfort podczas podróży.

Takie zaplanowanie wakacji z naszym pupilem sprawi, że unikniemy przykrych sytuacji lub rozczarowania, a wyprawa nie będzie dla niego traumatyczna.

Podczas pakowania zadbaj, aby mieć ze sobą wystarczającą ilość karmy, którą zwykle zjada twój pupil. Nagła zmiana pożywienia może wywołać problemy żołądkowo- jelitowe i nieprzyjemności zarówno dla niego, jak i właściciela. Nie zapomnij również zabrać jego ulubionych zabawek i legowiska, aby czuł się bezpiecznie w nowym otoczeniu.

 

Czas na wakacje!

Zaraz po dotarciu na miejsce docelowe należy zaaklimatyzować naszego pupila. Powinniśmy zabrać go na spacer, aby poznał najbliższe otoczenie wypoczynku. Aktywność pomoże także odstresować go po długiej podróży. Po spacerze i powrocie do miejsca zakwaterowania, trzymając psa nadal na smyczy, należy obejść z nim nowe pomieszczenie i pospacerować na zewnątrz. Pies musi poznać  miejsce, gdzie będzie spał, i gdzie będzie chodzić do toalety. Pamiętaj, aby zapewnić mu odpowiednio dużo czasu na wspólną zabawę oraz regularnie spacery i karmienie. Odpowiednio zaplanowany wypoczynek sprawi wam przyjemność i pozwoli się zrelaksować. 

Udanych wakacji!

Wróć
Szukaj