Drogi miłośniku psów,

Mój pierwszy pies sam znalazł do nas drogę. Miała na imię Schnappi i była słodkim, małym kundelkiem. Zawładnęła moim sercem i od tego czasu już na zawsze pozostałem wielkim miłośnikiem psów. Dzisiaj są ze mną trzy psiaki: Luna, Smokey i Bagoj.  

Psy są pełnoprawnymi członkami rodziny, których zdrowie i dobre samopoczucie każdemu leży na sercu. To właśnie dlatego w Happy Dog robimy wszystko co w naszej mocy, aby produkować zdrowe karmy. Dla psów wszystkich ras, o różnych potrzebach i w każdym wieku.

Chcemy Cię wspierać, abyś mógł cieszyć się każdym dniem spędzonym ze swoim czworonożnym przyjacielem od jego pierwszych dni życia. Na tych stronach znajdziesz przydatne wskazówki jak zapoznać szczeniaka z całym gospodarstwem domowym, jak o niego dbać i co robić aby był zawsze zdrowy i szczęśliwy. Nasz Zespół z przyjemnością udzieli Ci porad i odpowie na wszystkie pytania dotyczące prawidłowego odżywiania psa.

Z poważaniem,
Georg Müller

Happy Dog, Georg Müller
Georg Müller

Właściciel i Dyrektor Zarządzający
w Happy Dog

Twój szczeniak – porady i wskazówki, aby mógł zdrowo rosnąć

Aby szczeniak był zdrowy...

Adopcja szczeniaka to poważna decyzja - przecież Wasz nowy, mały przyjaciel będzie dotrzymywał Wam towarzystwa przez wiele kolejnych lat i to oby jak najdłużej.
To jak odżywiamy szczeniaka w jego pierwszych tygodniach życia będzie mocno na niego oddziaływało i zaważy na jego późniejszym rozwoju. Właśnie dlatego warto zapamiętać kilka wskazówek.

Właściwe odżywianie od pierwszego dnia

To mleko matki jest dla szczeniąt najbardziej wartościowym pokarmem w pierwszych dniach jego życia. Jeżeli matka nie ma wystarczającej ilości mleka, aby je wykarmić będziemy zmuszeni je czymś zastąpić. Trzeba jednak pamiętać, że szczeniąt nie wolno karmić krowim mlekiem, potrzebują specjalnej mieszanki takiej jak Happy Dog Supreme Baby Milk z niską zawartością laktozy i dodatkiem specjalnych kultur bakterii probiotycznych, aby nie pojawiły się biegunki.

W wieku około 4 tygodniu szczenięta zaczynają się interesować stałym pokarmem, chcą zbadać jak smakuje i rozpoczynają swoje pierwsze nieśmiałe wyprawy w kierunku miski.
Czasami matki karmią swoje maluchy aż do 8 tygodnia życia, ale większość przestaje ssać około 6 tygodnia. To jest właśnie najlepszy moment, aby odstawić szczenię od matki i zacząć je przestawiać na stałe pokarmy.  

Taka zmiana stanowi duże obciążenie dla małego organizmu. Aby pomóc mu przejść przez ten etap i przeciwdziałać problemom trawiennym, szczeniaczek powinien być od samego początku karmiony najwyższej jakości karmą dla szczeniąt. Jest to ważne również dlatego, że potrzeby żywieniowe młodych psów różnią się znacznie od potrzeb dorosłych zwierząt.

Szczeniak potrzebuje dużo więcej energii

Każdy kto obserwuje jak szczenięta się bawią szybko się zorientuje, że drzemią w nich nieskończone pokłady energii. Są znacznie bardziej aktywne od dorosłych psów i dlatego karmienie ich taką samą karmą, jaką karmimy dorosłe psy, nie jest odpowiednie.
Potrzebują relatywnie więcej kalorii niż dorosłe psy, mają także większe zapotrzebowanie na białko i substancje mineralne. W przypadku dużych ras bardzo ważne jest, aby dbać o odpowiedni stosunek wapnia do fosforu w karmie. Zapewnia to prawidłowy rozwój kości, jeżeli jednocześnie zatroszczymy się, aby piesek nie przybierał na wadze zbyt gwałtownie. Niedobór składników odżywczych może mieć swoje konsekwencje w przyszłości. Wybór odpowiedniej karmy ma więc kluczowe znaczenie.

Unikaj niedoborów

Z suchymi karmami Happy Dog możesz czuć się bezpiecznie. Nasze najwyższej jakości jedzenie idealnie zaspokaja potrzeby wszystkich młodych psów i szczeniąt. Happy Dog zawiera komplet niezbędnych witamin i substancji odżywczych, jakich potrzebuje szczeniak, aby mógł rosnąć zdrowy i silny. W dużej mierze rasa determinuje ich zapotrzebowanie na energię. Z tego powodu wśród karm dla szczeniąt Happy Dog mamy produkty dla ras małych, średnich i dużych.

Nasza dwufazowa koncepcja żywienia bazuje na tym, jak wilcze matki instynktownie, stopniowo zmieniają sposób odżywiania swoich młodych. Szczenięta nie są nagle, z dnia na dzień przestawiane z mleka matki na pokarm stały. Dzieje się to w dwóch etapach. Kiedy mają około 10 tygodni matka zaczyna karmić je zwróconym, wstępnie przetrawionym mięsem i dopiero później zaczynają dostawać do zjedzenia w niewielkich ilościach małe zwierzęta, które są już trudniejsze do strawienia.
W dwufazowej koncepcji odżywiania Happy Dog Twój szczeniak najpierw otrzymuje wysokobiałkowe pożywienie, co stanowi odpowiednik wstępnie strawionego pokarmu. Pomiędzy piątym i siódmym miesiącem, zmieniamy karmę na taką, która zawiera mniej białka. Podajemy jej również mniej co jest dostosowane do naturalnych potrzeb psa.

Jeżeli masz wątpliwości, którą karmę wybrać, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta. Z przyjemnością Ci doradzimy i odpowiemy na wszystkie pytania.

Pierwszy posiłek w nowym domu

Kiedy po raz pierwszy podajemy szczeniakowi karmę lub, gdy po prostu zmieniamy ją na inną, warto zrobić to powoli. Przeprowadzka do nowego domu jest dla psiaka tak samo ekscytująca jak byłaby dla nas. Nowe otoczenie, nowe zapachy, rozłąka z matką i rodzeństwem - wszystkie te doświadczenia i bodźce mogą odbić się na wrażliwym żołądku szczeniaka. Aby nie dostarczać psiakowi więcej niepotrzebnego stresu, dobrze jest mu zapewnić natychmiast po przyjściu do domu dostęp do miski ze świeżą wodą. Lepiej jednak odczekać kilka godzin, zanim damy mu coś do zjedzenia. Nie zdziwmy się, jeżeli maluch nie będzie na początku zainteresowany jedzeniem. Kiedy oswoi sie z nowym otoczeniem i opadną emocje apetyt powinien powrócić.

Sucha karma dla szczeniąt

Sucha czy mokra karma - która będzie lepsza? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli psów. W rzeczywistości o żadnej z nich nie można powiedzieć, że jest lepsza czy gorsza. Najważniejsze, aby Twój pies otrzymywał karmę opatrzoną informacją, że jest to "kompletne pożywienie". Tylko takie jedzenie zagwarantuje, że szczeniak otrzyma wszystkie minerały, witaminy i składniki odżywcze, których potrzebuje.

Suche jedzenie ma jednak kilka praktycznych zalet. Intensywne gryzienie wzmacnia dziąsła.  Sucha karma nie psuje się tak szybko, w związku z czym, może dłużej leżeć w psiej misce, nawet przy upalnej pogodzie. Po otwarciu paczki termin trwałości karmy również nie ulega dużym zmianom. Unikamy masy pustych puszek, które musimy wyrzucać każdego dnia, co z kolei ma korzystny wpływ na środowisko. Jest to również karma zawierająca więcej energii. Dzięki temu podajemy jej mniej, co sprawia, że jest bardziej ekonomiczna.  

Jeżeli zdecydujesz się na karmienie suchym pożywieniem upewnij się, że pies ma stały dostęp do świeżej wody. Najlepszym sposobem, aby zachęcić psa do picia wody jest umieszczenie wielu misek w różnych miejscach domu.

Jak dużo jedzenia potrzebuje mój szczeniak?

To bardzo istotne, aby dokładnie odmierzać dzienne porcje karmy, ponieważ zbyt duża ilość (lub zbyt mała) witamin i składników pokarmowych może poskutkować zaburzeniami w rozwoju. Staraj się jak najdokładniej przestrzegać zaleceń żywieniowych zawartych na odwrocie każdego opakowania karmy Happy Dog. Bazują one na zakładanej z góry, teoretycznie idealnej wadze dla psa danej rasy i w konkretnym wieku. Nie zawsze aktualna waga naszego psa jest zbieżna ze standardami, dlatego nie możemy się nią sugerować. Jeżeli szczeniak początkowo rósł bardzo szybko i osiągnął wyższą niż pożądana wagę a my sugerując się tym będziemy podawali jeszcze większe dawki karmy, będziemy w ten sposób napędzać jeszcze szybszy wzrost i tycie. Bardzo wygodne jest przyjęcie zasady, aby dawać psu "tak mało karmy jak to możliwe i tylko tak dużo jak potrzeba".

Jak często trzeba karmić szczeniaka?

Tak jak dorosły pies powinien być karmiony dwa razy dziennie, tak szczeniak wymaga tego częściej. Ma jeszcze malutki żołądek i nie jest w stanie poradzić sobie z dużymi ilościami jedzenia na raz, a za duża ilość karmy na pewno obciąży jego organizm.

Eksperci radzą, aby podawać:

  • powyżej 4 miesiąca życia: 4 posiłki dziennie
  • powyżej szóstego miesiąca: 3 posiłki dziennie
  • od szóstego miesiąca w zwyż: 2 posiłki dziennie

Czy mogę mu podawać przysmaki między posiłkami?

Tak jak dorosły pies, szczeniak również uwielbia być nagradzany przysmakami i dostawać przekąski pomiędzy posiłkami. Muszą być jednak podawane rozsądnie i oszczędnie oraz zawsze powinny być odejmowane od dziennej dawki pokarmowej. Alternatywnie możesz pomiędzy posiłkami jako przekąskę podawać mu małe porcje zwykłej karmy.

Kiedy zacząć szczeniakowi podawać karmę dla dorosłych psów?

  • Małe rasy (do 10 kg wagi): przechodzimy na odpowiednią karmę dla dorosłych psów około 9-12 miesiąca.
  • Średnie rasy (11 - 25 kg), zmieniamy karmę około 12-15 miesiąca.
  • U dużych ras wzrost i rozwój zazwyczaj kończy się około 15-18 miesiąca i to właśnie wtedy zmieniamy karmę.

Kolejne karmy dobierane są na podstawie rasy, metabolizmu i wydajności (np. Adult Mini jest przeznaczona dla dorosłych psów do 10 kg wagi i normalnym zapotrzebowaniu na energię, Adult Medium dla dorosłych psów o wadze 11-25 kg i normalnym zapotrzebowaniu na energię a Adult Maxi dla psów o wadze powyżej 26 kg i o normalnym zapotrzebowaniu na energię).

Welpe, Fütterung, Tipps, Trockenfutter

Kiedy pojawia się szczeniak musisz pamiętać, że będzie musiał przyswoić wiele nowych informacji w krótkim czasie. Już nie znajduje się w znanym sobie otoczeniu, nie ma obok siebie mamy i rodzeństwa czy poprzednich domowników. W pierwszej kolejności musi przywyknąć do nowej rodziny i otoczenia. Daj mu na to czas!  

Mimo najszczerszych chęci i pomimo tego jak bardzo kochasz swojego małego czworonożnego przyjaciela, będą takie dni, że będziesz miał ochotę wysłać go na księżyc bez biletu powrotnego, jak na przykład wtedy, kiedy będzie żuł trzecią parę Twoich ulubionych butów.

Będzie to jednocześnie jasny sygnał, że to najwyższy czas, aby rozpocząć szkolenie Twojego pupila. Poniższe porady to jedynie kilka podstawowych, ale jednocześnie najważniejszych rzeczy, których każdy szczeniak musi się nauczyć.

Obycie z domem

Nauka właściwego zachowania w domu to jedna z najważniejszych lekcji dla szczeniaka, która korzystnie wpłynie również na stan naszych dywanów i skołatane do tej pory nerwy domowników. Przez pierwszych kilka tygodni będziesz jednak musiał uzbroić się w cierpliwość. Wyprowadzaj psa na zewnątrz w regularnych, ale nie dłuższych niż kilka godzin odstępach czasu. Będziesz musiał to robić nawet w nocy, ponieważ szczeniaczek nie będzie jeszcze w stanie wytrzymać wielu godzin bez wizyty w toalecie.

Szczenięta najczęściej załatwiają się natychmiast po przebudzeniu, po jedzeniu, w trakcie lub po zabawie. Zawsze nagradzaj hojnie i wyraźnie, kiedy załatwi potrzebę na zewnątrz. Jeżeli przyłapiesz go na próbie robieniu tego w domu wyraźnie i głośno powiedz "NIE" i wyprowadź go do ogrodu. Jeżeli wówczas tam się załatwi nagródź go.
Jeżeli szczeniak już nasiusiał gdzieś w domu lub zostawił inną niespodziankę, niestety masz pecha. Karanie psiaka czy tłumaczenie mu, że zrobił coś nie tak po czasie, nie stanowi dla niego jasnej informacji. Niestety nic nie zrozumie.

Chodź! Ale jak ja w ogóle mam na imię?

Aby nauczyć szczeniaka jego imienia, używaj go, kiedy do niego mówisz a także w trakcie karmienia. Psiaki szybko zaczynają rozumieć o co nam chodzi, podchodzą i oczekują czegoś miłego za każdym razem kiedy słyszą swoje imię. Następnie trzymając nagrodę w ręku odsuń się kilka metrów i ponownie zawołaj psa po imieniu. Jeżeli podejdzie nagródź go.

Następnym krokiem będzie wołanie psa po imieniu, kiedy nie jest skupiony na Tobie. To nauczy go czegoś wyjątkowo ważnego: Twój szczeniak będzie wiedział, że musi zwracać na ciebie uwagę, pamiętać o tobie a nie interesować się tylko i wyłącznie wszystkim dookoła!
Wykorzystaj jego nieuwagę, schowaj się (tylko niezbyt daleko) i zawołaj go po imieniu. Jeżeli podejdzie, kiedy to zrobisz, nagródź go koniecznie. Możesz także, gdy będziesz się od niego oddalał, głośno krzyczeć. To przyciągnie jego uwagę i powinien pójść za tobą. Kiedy rzeczywiście to zrobi i dotrze do ciebie, oczywiście znowu musisz go nagrodzić.

Nie! Zejdź! Zostaw!

Pewne zachowania, które są słodkie u szczeniaka niekoniecznie muszą podobać nam się u dorosłego psa. Dlatego szczeniak musi się nauczyć, że nie zawsze wolno mu robić wszystko co mu przyjdzie do głowy.
Musi się tego nauczyć nawet jeżeli ma kontakt z innymi psami, które nie są tak wyszkolone. Nie pozwól, aby wszystko uchodziło mu na sucho. To ty decydujesz co wolno a czego nie.

Ale żeby tak było, najpierw musisz nauczyć go, co właściwie znaczy słowo "NIE".

Weź do ręki smakołyk i wyciągnij go na otwartej dłoni w kierunku szczeniaka. Kiedy podejdzie, by go zabrać, zamknij dłoń i powiedz "NIE". Poczekaj kilka chwil, potem otwórz dłoń i jeszcze raz powtórz całą zabawę. Szczeniaki zazwyczaj szybko uczą się, co oznacza słowo "NIE". Teraz otwórz dłoń z przysmakiem i powiedz "WEŹ". Długo nie będziesz musiał czekać aż szczeniak nauczy się, że może zjeść przysmak dopiero po komendzie "WEŹ".

Jeżeli pies nauczy się wykonywać to polecenie, podnieś nieco poprzeczkę i połóż przysmak na podłodze. Upewnij się jednak, że będziesz mógł zareagować szybciej niż Twój pies, jeżeli masz wątpliwości, czy wykona zadanie prawidłowo. Powtarzaj to ćwiczenie wiele razy, zacznij najpierw w domu, gdzie jest niewiele bodźców, które mogą psiaka rozpraszać a później spróbuj tego samego na zewnątrz. Jeżeli będziesz ćwiczyć regularnie i konsekwentnie, pomimo początkowych niepowodzeń bardzo szybko przekonasz się, jak przydatna okaże się umiejętność odpowiedniego reagowania Twojego pupila na słowo "NIE" w wielu codziennych sytuacjach.

"NIE" jest niezbędne, pomaga uniknąć różnych niebezpieczeństw.

Dobre zachowanie

Kiedy Twój przyjaciel zachowuje się źle, musisz mu to zasygnalizować. W niektórych wypadkach wystarczy, jeżeli będziesz go ignorować, jak na przykład wtedy, kiedy jest zbyt nachalny podczas zabawy z Tobą. W takim wypadku powiedz głośno i wyraźnie "STOP!". Wstań i odejdź. Nie może się już więcej bawić, ponieważ nie ma z kim, został sam. Utracił coś ważnego.  

Jeżeli to nie wystarczy, aby go powstrzymać, albo na przykład, gdy już pogryzł Twoje ulubione buty, o których wspomnieliśmy wcześniej, ignorowanie go nie przyniesie pożądanego efektu. Dla Twojego szczeniaka w tym momencie bez znaczenia jest czy jesteś obok czy cię nie ma. Musisz zastosować bardzo wyraźny sygnał, który da mu do zrozumienia, że ma przestać. Musisz być stanowczy i jednoznaczny a Twoja reakcja powinna być adekwatna do sytuacji i natychmiastowa. Ogranicz mu możliwość działania podchodząc blisko do niego albo pochylając się nad nim i zatrzymując go w miejscu. Jeżeli to nie wystarczy, możesz go szturchnąć lub wręcz przewrócić na bok. Brzmi to i wygląda gorzej niż jest w rzeczywistości. Jeżeli widziałeś kiedyś jak dorosły pies bawi się ze szczeniakiem, na pewno pamiętasz, że nie obchodzi się z nim jak z jajkiem. Taka lekcja najprawdopodobniej utkwi mu w pamięci i nie będzie konieczności jej powtarzania. Ludzie wiele mogliby się dowiedzieć od zwierząt na temat uczenia się na własnych błędach. Nigdy nie spotkasz szczeniaka, który będzie ignorował wyraźne sygnały od większego, starszego psa aby przestał. Z drugiej strony szczeniaków, które ignorują polecenia człowieka jest zdecydowanie za dużo i to jest bardzo smutne.

Bardzo ważne dla nas jest to, że psy nie chowają urazy. Być może tutaj również powinniśmy brać z nich przykład. Nie jest dobrze ignorować złe zachowania psa przez dłuższy czas. Możemy w ten sposób zaszkodzić naszej relacji z nim. Zakopanie topora wojennego po reprymendzie jest niezmiernie ważne, wzmocni naszą więź i zaufanie psa do naszej osoby.

Szukaj